Migracje danych i aplikacji

slider-bird-big

Zapytałeś nas o wdrożenie intranetu, ale okazało się, że masz kilka aplikacji, które działają w oparciu o starsze wersje SharePoint. Wobec tego doradzimy Ci migrację do nowszej wersji SharePoint.

Posiadasz rozwiązania, które potrzebujesz zaktualizować, ale nie jesteś pewien czy warto?

A może rozważasz przeniesienie rozwiązań na platformę Office 365?

Pomożemy Ci nie tylko przygotować podejście do migracji i bezpiecznie przeprowadzić cały proces, ale również przeanalizować i zoptymalizować posiadane rozwiązania oraz wdrożyć efektywną politykę informatyczną (IT Governance).

Kiedy i czy migrować?

Jeśli planujesz wdrożenie nowych rozwiązań w nowej wersji lub nowym środowisku, wykorzystanie dotychczasowej infrastruktury IT na cele nowej wersji SharePoint i dążenie do posiadania jednego środowiska dla wszystkich aplikacji jest słusznym pomysłem.  Spójne i pełne zintegrowanie dotychczasowych rozwiązań i planowanych do realizacji w nowszej wersji SharePoint przemawia za migracją. Dodatkowo wykorzystasz możliwości, jakie daje nowa wersja platformy „starym” aplikacjom. Jeśli nie planujesz wdrożenia nowych rozwiązań, a zamierzasz zlikwidować część dotychczasowej infrastruktury IT i zredukować część kosztów, migracja do SharePoint Online 2013 przyniesie oczekiwane korzyści.

Odradzimy migrację przy niekorzystnej relacji ceny do korzyści. Przenoszenie aplikacji do nowej technologii, aby uzyskać tą samą funkcjonalność, może mieć sens wyłącznie w przypadku, gdy koszt takiej operacji jest niski.

Plan migracji

Pierwszym krokiem migracji jest przygotowanie jej planu. W ramach planowania określane są obszary funkcjonalne podlegające migracji. Dla każdego z obszarów należy zidentyfikować struktury danych, uprawnienia, strony oraz ich składniki oraz funkcjonalności dostarczone w ramach rozwiązań oraz określić sposób podejścia do migracji każdego z elementów.

Proces planowania migracji jest często dobrym momentem na ocenę czy wszystkie wdrożone funkcjonalności spełniają swoje oczekiwania – zarówno od strony biznesowej jak i technicznej. Najlepszym przykładem optymalizacji, która może zostać zrealizowana na tym etapie jest zastąpienie dotychczasowych, dedykowanych rozwiązań gotowymi komponentami dostępnymi w najnowszej wersji platformy.

mockup-1

Przeprowadzenie migracji

Sam proces migracji odbywa się przy wykorzystaniu narzędzi optymalnie dobranych do realizacji każdego z rodzaju zadań migracyjnych. W zależności od scenariuszy migracyjnych wykorzystujemy zarówno rozwiązania własne, jak również narzędzia AvePoint Docave.

Korzyści

Proces migracji nie kończy się na przeniesieniu rozwiązań. Jednym z najbardziej wartościowych elementów jest przeprowadzenie analizy post migracyjnej, która pozwoli na wyciągnięcie wniosków. Pozwolą one nie tylko skrócić i obniżyć koszt kolejnych migracji, ale jednocześnie wdrożyć bądź udoskonalić polityki Governance – zarówno w zakresie developmentu, użytkowania i administracji.

Nasze szczegółowe podejście do migracji opisaliśmy na blogu

mockup-2